Monozomi X

Çok üzgünüm .

Bebeğim yok artık .

Ama yine güneş doğuyor , yine her gece yıldızlar var gökyüzünde .

Herşeye rağmen hayat devam ediyor .

Sanki bana inat .

Günler geçiyor , ben dağılan parçalarımı toparlamaya çalışıyorum .

Yoğun bir umutsuzluk , bezginlik hali var  üzerimde , yaptığım herşey için ; sabah yataktan kalkmak , birşeyler yemek , bazen konuşmak , geceleri uyuyabilmek  için kendimi zorlamam  gerekiyor.

Öyle inanmıştık , öyle heveslenmiştik ki bu defa  o yüzden de çok büyük içimdeki hayalkırıklığı .

Hiçbir tanımlama , ifade şekli yetmiyor aslında acımı anlatmama .

Bir türlü iyileşmeyen bir yara var sanki kalbimde , her seferinde daha çok daha çok kanıyor .

Ben ameliyathaneden çıkmadan  küçük bir tüp içinde vermişler Ahmet'e bebeği , genetik tanı merkezine götürmesi için . Kromozom analizi yapılacak , böylece O'nu neden kaybettiğimizi öğrenebileceğiz . Yaklaşık üç hafta sonra sonucu alabilirmişiz.

Bir an önce öğrenmek istiyorum , bunların başıma neden geldiğini . Artık kendimden başka da suçlayabileceğim birşey olsun istiyorum.

En sonunda aradılar , Genetik Tanı Uzmanı  Ahmet Bey bizimle görüşmek istiyormuş , akşam 19:00 için randevu verdiler.

Ordan çıktıktan sonra da Necdet Bey'e gideceğiz.

Ahmet'le birlikte gittik merkeze , bizim gibi bir çok çift var , ama herkes kapalı bir zarfla verilen test sonucunu alıp gidiyor .  Biz bekliyoruz . Aklımda bin türlü kötü senaryo dolaşıyor . Bebekte bir problem olduğu kesin , ama ne ?

Ahmet Bey ,düşündüğümden daha genç , ilginç , güvenilir bir doktor izlenimi bırakıyor bende.

Anneanne ve babaannelerimizden başlayarak , ailemizdeki kadınların soyağacını çıkarıyor ,didik didik herşeyi sorarak . Kaç çocukları olmuş , cinsiyetleri ne ,kaybettikleri bebek var mı ,hamileliklerinde sorun yaşamışlar mı ?

Bir taraftan cevaplıyor bir taraftan da 'neden bu kadar uzatıyor ne varsa söylesin bir an önce' diye düşünüyorum.

Adamcağızın sakin , nerdeyse kısık denebilecek ses tonu bile sinir ediyor beni .

Ama eziyetim henüz bitmedi . Bu kez sıra bize geliyor .

İlk reglim ,evlenme yaşım , ilk hamileliğimle başlayan ve bugüne kadar uzanan bir soru yağmuruna tutuluyorum .

Aldığı notları baştan sona bir kez okuduktan sonra konuşmaya başlıyor doktorumuz nihayet .

 "Birbirinden farklı gelişen olaylar yaşamışsınız Deniz Hanım , o yüzden ayrı ayrı yorumlanmaları gerektiğini düşünüyorum . İlk düşüğünüz için bir çok sebep varmış gibi görünüyor . Kullanmış olduğunuz adet geciktirici bile tek başına neden olabilir . İkinci hamileliğinizde sorun bebek değil , büyüdüğü yer şassızlığınız .Üçüncüsünde ise bir parça acele edilmiş gibi geliyor bana , biraz daha beklenilebilirmiş aslında . Madem kürtaj oldunuz doktorunuzun elinde materyalde varmış , keşke o zaman yaptırılsaydı bir takım testler . 

Bu bebeğinizi kaybetme nedeniniz ise Monozomi X yada Turner Sendromu denilen bir rahatsızlık .

Her normal insanda 23' ü anneden 23' ü babadan gelen 46 adet kromozom bulunur . Turner Sendrom ' lularda ise bu sayı 45 . Eksik olan cinsiyeti belirleyen kromozomlardan X .

Biraz bu rahatsızlıktan bahsetmek istiyorum . Turner Sendrom'luların  tümü kız oluyor . Ama iki tane olması gereken X kromozomu bir tane olduğu için bir çok sorun yaşıyorlar doğal olarak .

Bu bebeklerin % 99' u anne karnında , hamileliğin çeşitli safhalarında hayatını kaybediyor . % 1'i doğuyor ve normal yaşam süresini tamamlıyor . Genellikle , normal zeka düzeyine sahip olmakla birlikte , algılama zorluğu ,dikkat eksikliği  ve rahatsızlıklarından yada görünüşlerinden  dolayı asosyal bireyler olma ihtimalleri  yüksek .

Fiziksel rahatsızlıkları maalesef bu kadar hafif değil . Yetişkin olduklarında boyları 1.50 'nin altında oluyor . Böbrekleri at nalı şeklinde , ileri yaşlarda böbrek rahatsızlığı yaşayabiliyorlar . Dolaşım sistemleri problemli olabiliyor o yüzden kalp rahatsızlığı yada tansiyonlarıyla ilgili sorun yaşamaları muhtemel . Orta kulak enfeksiyonları , sık yaşanıyor ve tedavi edilmezse , işitme kaybına neden olabiliyor .

Ayrıca hiç regl olmuyorlar , yumurta üretemiyorlar dolayısıyla kısırlar . Boyunlarının arkasındaki deri daha geniş , bu duruma yele boyun deniyor . Kollar dışa doğru kıvrık olabiliyor . Eklem yerlerinde şişkinlikler sıkça görülüyor . "

 "Lütfen , aklınıza takılan birşey varsa sorun . "

Turner Sendromu .

İlk kez duyduğum bu hastalık ve sonuçları beynimin uyuşmasına neden oldu . Kafamın içinde yüzlerce karınca dolaşıyor sanki . Kulaklarım uğulduyor , odayı ince bir duman tabakası ardından görebiliyorum .

Seçme şansım olsaydı , bir kızım olsun isterdim . Benim minik meleğim bir kızmış , hasta olduğu için kaybetmişim O'nu . Başka birşey düşünemiyorum .

Ahmet'in de benden bir farkı yok . Yüzümüzden okunuyor olmalı ki halimiz ,doktorumuz anlatmaya devam ediyor .

 " Bu sonuç kesinlikle ; sizde bir problem olduğunun göstergesi değil . Eğer siz hasta olsaydınız az önce bahsettiğim rahatsızlıklarınız olurdu . En başta regl olamaz , hamile kalamazdınız zaten . "

Ahmet'le aynı şeyleri düşünüyor , aynı anda soruyoruz .

 "Neden bebeğimiz hastaydı "

 "Sorun bizden kaynaklanmıyorsa , sebebi ne bu hastalığın , ne yapmamız lazım ?  "

 "Henüz Turner Sendromunun sebebi bulunabilmiş değil maalesef . İstatistiklere göre her sağlıklı 5000 çiftten birinin Turner Sendromlu kızı oluyor . Emin olabilirsiniz ki ; yaptığınız yada yapmadığınız hiçbirşey buna sebep olamaz . Sizin şanssızlığınız ,ihtimal oldukça düşük olmasına rağmen , bu oranı yakalamış olmanız .

Necdet Bey'le de görüştük . Bu sonuç daha önce kaybettiğiniz bebeklerle ilgili bir veri oluşturmuyor . O yüzden sizlere de kromozom analizi yapılmasını uygun buluyoruz . Bundan sonra ki gebeliklerinizde sorun yaşama ihtimaliniz var mı , yok mu ,nasıl bir yol izleyebiliriz , netleştirmiş oluruz .  "

Teşekkür edip ayrılıyoruz oradan .

Yol boyunca konuşmuyoruz Ahmet'le hiç .

Öğrendiklerimizi hazmetmek için zamana ihtiyacımız var .

Necdet Bey bizden önce öğrendiği için testin sonucu birşey anlatmamıza gerek kalmadı .

 "Aslında böyle , kendiliğinden gitmesi daha iyi , ya büyümeye devam etseydi hamileliğinin ilerleyen zamanlarında farketseydik , ya doğsaydı . Çok üzüldüğünüzü biliyorum ama inanın öylesi daha zor . En azından neden kaybettiğimizi biliyoruz artık . Şimdi ikinizinde kromozom analizini yaptıralım , ayrıca senden istediğim birkaç kan testi daha var Deniz , hepsinin sonucunu aldığınızda görüşür , bundan sonra ne yapacağımıza karar veririz . "

Ayşe ile konuştuk . O'da çok şaşırdı bizim gibi , değil aklımıza gelmesi , adını bile bilmiyorduk ki bu hastalığın .

Eve geldikten sonra , ağlaya ağlaya defalarca okudum , saklamamız gereken raporu .

Uyumak istiyorum , uyumak ve herşeyi unutmak istiyorum .

Yine karmakarışık rüyalar gördüm . İçimde sıkıntıyla uyandım bu sabah .

Ayşe'yi aradım , internetten bulduklarını okudu bana telefonda .

 "Her işte bir hayır vardır arkadaşım  , yazık o çocuklara Deniz , ya daha büyüdüğünde kaybetseydin ya doğsaydı ne yapardık o zaman . Daha çok üzülür kahrolurduk . Düşünüp durma  neden diye , yok bunun sonu , günaha girersin boşu boşuna "diyor .

Google'da bulduğum Turner Sendromu ile ilgili bütün sitelere girdim . Bir tanesindeki  resim aklımda hala . Ahmet Bey'in anlattığı benim gözümde canlandıramadığım  'yele boyun' un ne olduğunu gördüm . Yedi sekiz yaşlarında sarışın , mavi gözlü , gülümseyen , küçük bir kız .Okudukça daha da çok üzüldüm .

Bir an sanki kızım doğmuş , ekrandan bana bakıp gülümseyen resim O'ymuş gibi hissettim . Boğazıma bir yumru takıldı . Gözümden gelemeyen yaşlar içime aktı .

Bebeği , çocuğu hasta olan anneler ve yavruları için canım yandı . Onlar için dua ettim .Güç ve şifa diledim Allah'tan .

Ve bir kez daha şükrettim Allah'a . 

Beni karnımda büyüyen bebeğim hakkında ; doğsun mu doğmasın mı diye karar vermekten yada o minicik haliyle bir sürü hastalıkla sorunla savaşmak zorunda kalan yavruma çare olamamaktan koruduğu için ...

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !